Michal trucking
PostWysłany: Pon 13:45, 17 Wrz 2007    Temat postu:

1 pas na 1 tone zależy jaki ładunek muj tato zawsze daje 1 pas na tone albo 1 pas na 2 palety ale i tak czy siak wytrzumuje
johnydriver
PostWysłany: Sob 20:14, 01 Wrz 2007    Temat postu:

Pasami należy zabezbieczyć towar w ten sposób żeby zawsze dojechał cało i bezpiecznie. Przepisem na odpowiednie mocowanie pasów są wyobraźnia, spryt i doświadczenie.
trakker2007
PostWysłany: Śro 18:49, 22 Sie 2007    Temat postu:

ale ja dodam od siebie ze niemcy maja zajoba na punkcie pasow pierwsze co podczas kontroli BAG lub Polizei pierwsze co to wchodza na naczepe i patrza na pasy
kregu
PostWysłany: Czw 14:42, 15 Mar 2007    Temat postu: Jak stosować pasy zbezpieczające i w jakiej ilości?

Dnia 06.02.2007 w siedzibie Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych „Dolny Śląsk” odbyło się szkolenie pod tytułem: Zabezpieczenie ładunków. Metody i sposoby zabezpieczeń na podstawie krajowych i międzynarodowych uregulowań prawnych”.
Szkolenie prowadził inspektor dolnośląskiego ITD pan Artur Celiński.
Ponieważ w Polsce nie ma żadnych przepisów prawnych odnośnie sposobu zabezpieczania ładunków i tylko przepisy prawne mówią o „bezpiecznym zabezpieczeniu” są dość dowolnie interpretowane.
Natomiast w UE rzeczy te są dość ściśle określone i stanowi to duży problem dla przewoźników międzynarodowych. Kontrole przeprowadzane na granicach nakładają kary za złe zabezpieczenie ładunków. Głownie dotyczy to zabezpieczeń pasami. Niemieckie służby kontrolujące sprawdzając zabezpieczenie ładunku wymagają nieprawdopodobne ilości pasów, co jest kompletnie niezrozumiałe i nielogiczne dla polskich kierowców i przewoźników.
I ja podobnie traktowałem tą sprawę jako swojego rodzaju idee fix niemieckich służb wobec obcych przewoźników. Jednak po tym szkoleniu gdy poznałem uwarunkowania prawne jakimi kierują się funkcjonariusze tych służb stało się to zrozumiałe i logiczne.
Postaram się chociaż w zarysie przedstawić zasady według którym ma postępować kierowca zabezpieczając towar.

Określając siły jakie mogą działać na ładunek w czasie jazdy określa się je na 0,5 ciężaru tego ładunku w kierunkach bocznych i do tyłu, oraz 0,8 ciężaru w kierunku do przodu i zabezpieczenie musi być takie, aby wytrzymać taki ciężar. Jeżeli przyjmiemy za przykładowy ładunek wiązki stali o ciężarze 12T, to zabezpieczenie musi wytrzymać minimum 10T jaka to siłą wystąpi w czasie hamowania w kierunku do przodu. Jeżeli zabezpieczymy ten ładunek przed skutkami hamowania to siły działające przy skrętach pojazdu i przyśpieszania możemy pominąć bo są mniejsze czyli 6T.

Niech przykładowym ładunkiem będą wspomniane dwie wiązki stali po 12T o długości 6m jakie to wielokrotnie zdarzyło mi się przewozić.
Pierwsza wiązka jest oparta o ścianę czołową, natomiast druga jest położona za nią. Ten sposób umieszczenia zapewnia prawidłowe rozłożenie ładunku i ciężaru pozwalający na zmieszczenie się w dopuszczalnych naciskach na oś.

Wiązki są niskie i leżą na drewnianej podłodze i są przypięte pasami do podłogi. Ja wożąc je zwykle stosowałem po 5 pasów na jedną wiązkę.

Siała jaką muszą utrzymać pasy jest wyliczana ze wzoru:


Fv = ( Cx – ŋ ) / ŋ x Fg / K

Gdzie:

Cx - współczynnik przyspieszenia, czyli 0,8 w przypadku hamowania i 0,5 w przypadku skrętów i przyspieszania.

ŋ – jest to współczynnik tarcia który wynosi od 0,1 dla tłustych lub nawierzchni skrzyni ładunkowej, 0,3 dla podłogi drewnianej i 0,6 dla mat przeciwpoślizgowych.

Fg – to ciężar ładunku.

K – to stała wynosząca 2.

Więc siłę jaką musi utrzymać zabezpieczenia naszego przykładowego ładunku na podłodze drewnianej to w przypadku hamowania wynosi 10T.
Jednak ten wzór obowiązuje tylko w wypadku jeżeli kąt pomiędzy pasem a podłogą zawiera się pomiędzy 65°, a 90°. Ponieważ ta wiązka jest niższa, kąt ten jest mniejszy i całą wartość trzeba podzielić przez sin tego kąta. Przypuśćmy że jest to kąt 30° więc sin = 0,5 czyli wartość siły wzrasta dwukrotnie i wynosi 20T.

Przyjęte jest, że jeden pas przy przytwierdzaniu do podłogi może tak docisnąć ładunek, aby zniwelować 0,4T działającej siły poziomej.
Czyli jeżeli 20T podzielimy przez 0,4 wyjdzie nam, że na jedną wiązkę musimy użyć 50 pasów, co jest ilością absurdalną.

Co zrobić aby zmniejszyć tą ilość pasów do rzeczywistych ilości, ale zabezpieczenie było prawidłowe.

Musimy zmienić współczynnik tarcia stosując maty przeciwpoślizgowe, wtedy ten współczynnik rośnie z 0,3 do 0,6 i siła jaką zabezpieczenie musi nam utrzymać zmniejsza się dwukrotnie i wynosi 10T, a to już tylko 25 pasów na wiązkę.

To jednak stanowczo za dużo.

Trzeba zmienić kąt między pasem, a podłożem kładąc wiązkę na krawędziakach – podwyższając ją. Wtedy liczymy z podanego już wzoru, czyli siła ta będzie wynosić 1,9T i to może zostać utrzymana przez 5 pasów, a to już brzmi sensownie.

Wystarczy więc zastosować maty przeciwpoślizgowe i poprzez podłożenie krawędziaków zmienić kąt pomiędzy pasem a podłogą i już będzie zgodnie z surowymi przepisami niemieckimi.

Niestety większość kierowców nie zna tych reguł i układa oraz mocuje ładunek w sposób intuicyjny i podczas kontroli wychodzi, że bardzo podobnie umieszczone i zamocowane ładunki są różnie traktowane.
Jeden kierowca zostanie ukarany, a funkcjonariusze wymagają nieprawdopodobnej ilości pasów, natomiast drugi przejdzie kontrolę bez zastrzeżeń.

Nie znając praw jakie obowiązują przy zabezpieczaniu ładunków postępowanie służb kontrolujących jest niezrozumiałe i nielogiczne.

Wożąc ten towar intuicyjnie stosowałem maty i właściwą ilość pasów, jednak oczywiście nie zwracałem uwagi kąt między pasem a podłogą nie mając o tym najmniejszego pojęcia i nawet miałem chyba ze dwie kontrole, ale zdarzyło się że raz nasz kierowca został pouczony o za małej ilości pasów (na pouczeniu się skończyło) i nie mogłem zrozumieć dlaczego, bo przecież użył tą samą ilość pasów co ja.

Nie komentuję celowości i słuszności tych przepisów, jednak celem tego tekstu jest zrozumienie jakimi kryteriami kierują się niemieckie służby podczas kontori oglądając zabezpieczenie ładunków.
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
   

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group